Czym jest filozofia Hygge i co ma wspólnego z meblami DUX?
Skandynawia to bardzo charakterystyczne miejsce na mapie Europy. W okresie zimowym, dni są tam bardzo krótkie, a noce zdają się nie mieć końca. Złapanie kilku promieni słonecznych w ciągu dnia graniczy z cudem, a brak światła może doprowadzić do obniżonego nastroju, w szczególnych przypadkach do depresji. Dlaczego więc Duńczycy uważani są za jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie? Odpowiedź na to pytanie zawiera się w jednym, prostym słowie – Hygge. W wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza poczucie szczęścia wynikające z doceniania prostych, nieskomplikowanych rzeczy, które sprawiają przyjemność. Doskonałym przykładem może być radość płynąca z przebywania w ciepłym pokoju z kominkiem, z ulubioną książką w ręku i kubkiem gorącego kakao podczas gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz i wichura śnieżna.
Hygge - Skandynawska filozofia w projektowaniu wnętrz
Życie w nieprzyjaznej dla człowieka strefie klimatycznej z pewnością nie jest łatwe. Skandynawowie większość czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem co może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Znajdują jednak sposób na to, aby przenieść świat zewnętrzny do swoich domów, mieszkań czy biur. Zgodnie z filozofią Hygge wnętrza powinny imitować naturę, dlatego stawia się na naturalne drewno, jasne, stonowane barwy bazujące na kolorach ziemi i ogólny minimalizm. Przestrzegając tych zasad wydawać by się mogło, że wnętrze będzie surowe i przygnębiające, ale nic bardziej mylnego.
Hygge - przytulny dom
Odpowiednia aranżacja oświetlenia punktowego, świeczników i jakże pasującego do całej filozofii Hygge kominka opalanego drewnem pozwala na stworzenie przyjemnej, komfortowej i ciepłej atmosfery. Dobrym pomysłem jest również rozrzucenie na fotelach czy sofach miękkich i przytulnych pledów z wełny alpaki. Oprócz ocieplenia wnętrza mają również za zadanie ogrzać domowników w mroźne, zimowe wieczory. Dla największych zmarzluchów dobrym zakupem mogą być także puchowe skarpety. Najważniejszym elementem filozofii Hygge nie są jednak same dobra materialne, ale czerpanie z nich radości, docenienie wartości, które ze sobą niosą. Przedmioty są swoistym katalizatorem w odkrywaniu wewnętrznego szczęścia, którym należy dzielić się z najbliższymi. Spotkania w gronie rodziny, czy przyjaciół stają się jeszcze bardziej wartościowe, gdy towarzyszy im przyjemna atmosfera, a tą atmosferę są w stanie stworzyć również dobrze dobrane kolory, meble czy oświetlenie.
Rola odpowiedniego łóżka w filozofii Hygge
Filozofia Hygge w dużej mierze odnosi się do różnorodnych form relaksu. Najważniejszą z nich jest z pewnością dobry, regenerujący sen. Nasze samopoczucie, motywacja do działania a przede wszystkim zdrowie zależy od tego, czy nasz organizm w prawidłowy sposób wypoczywa podczas snu. Czerpanie radości z ,,małych rzeczy” jest możliwe tylko wtedy, gdy czujemy się wyspani i wypoczęci. W Skandynawii, a konkretnie w Szwecji, 95 lat temu powstała firma, która doskonale zrozumiała te potrzeby. Od wielu lat produkuje łóżka i meble, które posiadają ekologiczną certyfikacje na każdy komponent, zbudowane są z naturalnych materiałów i pozwalają użytkownikowi poczuć na czym prawdziwie polega filozofia Hygge. Mowa o firmie DUXIANA, która rozpoczęła produkcję materacy już w 1926 roku i od tej pory stale udoskonala swoje produkty. Dziś cieszy się popularnością na całym świecie, a od niedawna gości również na polskim rynku meblarskim. Salon marki znajduje się w prestiżowej Galerii Tetmajera 83 w Krakowie.